Ιστορική Αναδρομή

1959

Ιδρύεται το «Ζάννειο Τεχνικό Γυμνάσιο»

1961

Το 1961 λειτουργεί ήδη σαν πλήρες εξατάξιο Γυμνάσιο Τεχνικής Κατευθύνσεως με τμήματα Μηχανολόγων και Ηλεκτρολόγων στην Ε’ και Στ΄ Τάξη του Γυμνασίου.
Στα διδασκόμενα μαθήματα προστίθενται η Μηχανική, η Αντοχή Υλικών, το Μηχανολογικό Σχέδιο και η Οργάνωση Εργασίας ενώ παράλληλα εξοπλίζονται τα Εργαστήρια Μηχανολόγων και Ηλεκτρολόγων.

1962

Ιδρύεται η δημόσια Μονοτάξια Σχολή Τεχνικών βοηθών εργοδηγών Ηλεκτρολόγων-Μηχανολόγων η οποία και θα λειτουργήσει έως το 1979.

1964

Με την Εκπαιδευτική Μεταρρύθμιση, το Ζάννειο Τεχνικό Γυμνάσιο μετεξελίσσεται σε «Ζάννειο Πειραματικό Γυμνάσιο – Λύκειο», ονομασία που κατέχει έως σήμερα. Aρχικά διατηρεί τον τεχνολογικό του χαρακτήρα τον οποίο όμως θα απωλέσει οριστικά το 1982, όταν σταματά η διδασκαλία των τεχνολογικών μαθημάτων.

1970

Ιδρύεται Κατώτερη και Μέση Τεχνική Σχολή η οποία αξιοποιεί τις απογευματινές ώρες την εργαστηριακή υποδομή του Ζαννείου.

1977

Μετεξελίσσεται σε Τεχνική Σχολή Νέου Τύπου Μέσης Εκπαίδευσης και εντάσσεται στο ΚΕΤΕ.

1985

Μετατρέπεται σε Τεχνική Σχολή και μετονομαζεται σε 2η ΤΕΣ Πειραιά.

1998

Μετατρέπεται σε Τεχνικό Επαγγελματικό Εκπαιδευτήριο με την ονομασία 6ο ΤΕΕ Πειραιά

Μετατρέπεται σε Επαγγελματικό Λύκειο με την ονομασία 6ο ΕΠΑΛ Πειραιά

2014

Αν και αρχικά ανακοινώνεται η συγχώνευση του με το 3ο ΕΠΑΛ Πειραιά, τελικά μετά από εισήγηση της ΔΙΔΕ Πειραιά κας Μανδαλή οδηγείται σε κατάργηση και κλείσιμο.

2015

Με νόμο που ψηφίζει η Βουλή των Ελλήνων (4327/14-5-2-15), επαναλειτουργεί το 6ο ΕΠΑΛ Πειραιά, με όλους τους τομείς και τις ειδικότητες που είχε πριν αποφασιστεί η κατάργηση του.

Το σχολείο μετονομάζεται σε Ζάννειο Επαγγελματικό Λύκειο Πειραιά.