Σχολική ζωή | Αναλυτικά

Εθνικές Γιορτές

25η Μαρτίου

Στιγμιότυπο από την εκδήλωση των μαθητικών κοινοτήτων του σχολείου για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου.

28η Οκτωβρίου

Στιγμιότυπο από την εκδήλωση των μαθητικών κοινοτήτων του σχολείου για τον εορτασμό της 28ης Oκτωβρίου.

Πολυτεχνείο

Στιγμιότυπο από την εκδήλωση των μαθητικών κοινοτήτων του σχολείου για τον εορτασμό της επετείου του Πολυτεχνείου.

Πολιτιστικά

Θέατρο

Στιγμιότυπο από την παράσταση "Εκκλησιάζουσες" του Αριστοφάνη που ανέβασε η θεατρική ομάδα του σχολείου μας, με την καθοδήγηση του καθηγητού κ. Δημόπουλου Βασίλη.

Στη θεατρική ομάδα συμμετείχαν οι μαθητές: Αβντουλάρι Έρσι, Αλεξιάδης Ανανίας ,Δέδε Παρασκευή, Κακαβελάκης Σταμάτης, Καμπίτσης Διονύσης, Κατζούνη Ερμιόνη, Κοντίνος Πάρης, Κορωνάκη Άρτεμις, Κυριακάκης Άρης, Λέκκας Γιώργος, Λιπνίτσκα Μάρτα , Μιχαλούτσος Γιώργος,Νικόλα Βασίλης, Παπαδάκος Στέλιος , Παπαδόπουλος Παναγιώτης, Παπακώστας-Καλαντζής Αλέξανδρος, Πάτση Σίσσυ, Προβατάς Σπύρος, Ροβίθης Νίκος, Σουβατζόγλου Γιώργος. [βλ. Αναλυτικό πρόγραμμα Παράστασης]

Στιγμιότυπο από τα μικρά θεατρικά σκέτς που γράφτηκαν και παίχτηκαν από μαθητές του σχολείου μας στα πλαίσια εκδηλώσεων για τον εορτασμό της Αποκριάς.

Μουσική

Στιγμιότυπο από την συναυλία με συμμετοχή μουσικών συγκροτημάτων των μαθητών στον προαύλειο χώρο του σχολείου.

Διαλέξεις

Στα πλαίσια των γενικότερων εκδηλώσεων που συνθέτουν την σχολική ζωή στο 6ο ΕΠΑΛ, ο σύλλογος διδασκόντων προγραμματίζει για το σχολικό έτος 2008-2009 σειρά Διαλέξεων για πολλά επιστημονικά, κοινωνικά, καλλιτεχνικά και άλλα θέματα, που άπτονται των ανησυχιών των μαθητών του σχολείου μας.
Αναλυτικό Πρόγραμμα Διαλέξεων

Βιβλιοπαρουσίαση

Eκδήλωση για την Ημέρα της Γυναίκας. Παρουσίαση του βιβλίου της συγγραφέως Πριόβολου Ελένης από τις εκδόσεις "Καστανιώτη".

Αθλητικά

Στιγμιότυπο από τον τελικό Καλαθοσφαίρισης του Πρωταθλήματος μεταξύ των τμημάτων του σχολείου μας και από την απονομή του κυπέλλου στον νικητή.

Στιγμιότυπο από την απονομή του κυπέλλου στον νικητή του εσωτερικού Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης μεταξύ των τμημάτων του σχολείου μας.

Εκπαιδευτικές Εκδρομές

Στιγμιότυπο από την επίσκεψη των μαθητών του Ηλεκτρολογικού Τομέα στις εγκαταστάσεις της ΔΕΗ Λαυρίου.

Στιγμιότυπο από την επίσκεψη των μαθητών του Ηλεκτρολογικού Τομέα στις εγκαταστάσεις της εταιρείας ΕΛΕΜΚΟ.

Aπό την επίσκεψη των μαθητών του Ηλεκτρολογικού Τομέα στo Μουσείο Ηλεκτρικών Σιδηροδρόμων.

Aπό την επίσκεψη των μαθητών του Ηλεκτρολογικού Τομέα στην εταιρεία ΗΛΠΑΠ ΑΕ. Το εικονιζόμενο παρελήφθη τη δεκαετία του '70, ήταν ρωσικής κατασκευής [ENERGOMA CHEXPORT] και απεσύρθη το 2003.

Στιγμιότυπο από την Εικόνα από την εκδρομή της Περιβαλλοντικής Ομάδας του σχολείου.

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης στο Θέατρο Αθηνών από μαθητές του σχολείου μας, συνοδευόμενους από τον καθηγητή κ. Δημόπουλο Βασίλη.

Άλλες εκδηλώσεις

1η Διεθνής Μαθητική Συνάντηση

Συμμετοχή του σχολείου μας στην 1η Διεθνή Μαθητική Συνάντηση στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, όπου παρουσιάστηκε η εργασία των μαθητών μας Γ. Κατσούλη και Ν. Δελημιχαήλ, με τίτλο "Μελέτη - Κατασκευή Μακέτας για την Ηλεκτροδότηση χωριού από υδροηλεκτρικό εργοστάσιο," υπό την εποπτεία του καθηγητού τους κ. Απόστολου Νιάκα.

Αιμοδοσία

Στιγμιότυπο από την Εθελοντική Αιμοδοσία που διοργανώνεται δύο φορές τον χρόνο, από τον καθηγητή κ. Ζαχαρή Παναγιώτη, και στην οποία συμμετέχουν πάνω από 100 μαθητές του σχολείου μας.

Κυνήγι Θησαυρού, 23/12/2016

Στιγμιότυπο από το Κυνήγι του Θησαυρού, όπου οι μαθητές, χωρισμένοι σε ομάδες, ανταγωνίζονται σε ερωτήσεις πάνω σε ιστορικά, κοινωνικά και άλλα γενικού ενδιαφέροντος θέματα. Τον συντονισμό του παιχνιδιού έχει ο καθηγητής κ. Δημόπουλος Βασίλης. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν ο Περιφερειακός Δντης Εκπσης κ. Λόντος Χαράλαμπος, ο παιδαγωγικός σύμβουλος κ. Σπανός Αντώνης καθώς και παλιοί καθηγητές του σχολείου μας.

Κοπή Πίτας

Ο Διευθυντής του σχολείου κ. Σωπασάκης και ο υποδιευθυντής κ. Μπερνιδάκης κόβουν την Βασιλόπιτα για το 2007.

Παρουσίαση της εργασίας των μαθητών του Α1

Παρουσίαση της εργασίας των μαθητών του Α1,
με θέμα : "Οι Εφαρμογές της Νανοτεχνολογίας στην Ιατρική"

Παρουσίαση της εργασίας των μαθητών του Α2